همه چیز درباره ساقدوش ها را بدانید، ساقدوش کیست ؟

این روزها حضور ساقدوش ها در مجالس عروسی بسیار مورد توجه است. اما این که تعدادی از دوستان و اقوام نزدیک عروس و داماد لباس های متحدالشکل پوشیده و در کنار زوج جوان حضور یابند چه معنایی دارد و این رسم از کجا آمده و علت حضور این جوانان در کنار عروس و داماد چیست. ساقدوش کیست و تمامی سوالات در این باره را در این متن پاسخ خواهیم داد.

ساقدوش کیست؟

ساقدوش کیست

در قدیم ساقدوش به کسی گفته میشد که در کنار عروس و داماد حضور یافته و آئین شب زفاف را به صورت خصوصی به آنها گوشزد میکرده است. معنای لغوی آن نیز نشان میدهد که ساقدوش کسی است که دوشادوش عروس و داماد حرکت میکند. اما این روزها ساقدوش کیست؟ افرادی از دوستان نزدیک و اقوام درجه یک عروس و داماد انتخاب میشوند و حضور آنها بیشتر جنبه تفریحی و تزئینی دارد.

تعداد ساقدوش ها

اگرچه در زمان حال انتخاب تعداد ساقدوش ها کاملا سلیقه ای است، اما در گذشته های دور رسم بر این بوده است که در ازای هر 40 یا 50 میهمان یک ساقدوش انتخاب میکردند. این روزها معمولا 3 یا 4 جفت ساقدوش عروس و داماد را در عکس ها ، رقص و مراسم نظیر آن همراهی میکنند.

یکی از فاکتورهایی که ساقدوش ها را از دیگر میهمانان مراسم متمایز میکند لباس های متحدالشکل آنهاست. انتخاب لباس ساقدوش ها اصولا پیرو قوانین خاصی نیست اما برای مثال میتوان رنگ لباس ساقدوش ها را با رنگ دسته گل عروس و یا تم رنگی موجود در جشن عروسی ست کرد.

هزینه لباس ساقدوش با کیست

ساثدوش کیست

بد نیست بدانید که طبق عرف و رسم قدیمی در این مورد، تمامی هزینه ساقدوش ها برعهده صاحب مجلس است. معمولا ساقدوش های عروس در کنار لباس یک شکل دارای آرایش یکسان ، همچنین شنیون ساقدوش، اکسسوری های شبیه به هم و حتی کفش های یک شکل هستند. ساقدوش های داماد نیز دارای کت و شلوار و کراوات یک رنگ، کفش های شبیه به هم، و در صورت امکان آرایش موی یک شکل هستند. معمولا هزینه تمام این ها بر عهده صاحب مراسم عروسی است اما ممکن است بر اساس توافقی برای اینکه هزینه زوج جوان خیلی بالا نرود، هر ساقدوش هزینه های مربوط به خودش را می پردازد.

بهترین ساقدوش کیست ؟ وظیفه ساقدوش ها

اصولا حضور ساقدوش ها برای آرامش دادن به عروس و داماد و کاهش اضطراب و استرس هایی است که زوج های جوان در مراسم ازدواج خود با آن مواجه میشوند. ساقدوش ها باید مدتی قبل از تاریخ تعیین شده مراسم در کنار عروس و داماد حضور یافته و به آنها کمک کنند. اگر فکر میکنید ساقدوش ها فقط برای زیباتر شدن عکس ها و هیجان دادن به مجلس حضور دارند سخت در اشتباه هستید. در این مبحث به بخشی از وظایف ساقدوش ها اشاره میکنیم.

  • یادآوری نکات مهم

ممکن است به دلیل استرس زوج جوان برخی نکات مهم روز عروسی را فراموش کنند. بهتر است ساقدوش ها فهرستی از کارهای مهم آن روز تهیه کرده و نکات مهم را به زوج جوان گوشزد کنند.

  • آماده کردن وسایل و برنامه ریزی کارها

انجام کارهایی نظیر نوشتن کارت دعوت مراسم ، انتخاب و آماده کردن گیفت عروسی و برنامه ریزی برای روز عکاسی و برنامه های مراسم عروسی برعهده ساقدوش هاست.

ساقدوش کیست

  • همراهی عروس و داماد در روز جشن

ساقدوش ها باید در روز جشن در کنار زوج جوان حاضر شده و در آماده شدن به آنها کمک کنند، حضور دوستان و نزدیکان در تمام لحظات جشن مسلما برای آنها قوت قلب بزرگی است.

  • پذیرایی از میهمانان و کمک به خانواده ها

صبح روز عروسی بهتر است ساقدوش ها در کنار خانواده عروس و داماد حاضر شده و در مهیا کردن وسایل پاتختی و پذیرایی به آنها کمک کنند.

درباره برگزاری مراسم عروسی با افراد باتجربه صحبت کنید

عمارت دانیال در گرمدره مهیای پذیرایی از میهمانان و برگزاری مراسم مجلل شماست. برای راهنمایی و مشاوره در زمینه انتخاب بهترین آتلیه عکاسی ، بهترین منو غذا تالار، بهترین و منحصر به فردترین تزئینات میز و اکسسوری های مربوط به تزئین سفره عقد، مجلس نامزدی و همچنین مشاوره در خصوص معرفی بهترین سالن های آرایشی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

اگر قصد دارید مراسم عروسی در شمال تهران برگزار کنید از تالار دانیال دولت دیدن کرده و از کارشناسان ما در زمینه های مختلف عروسی راهنمایی بخواهید تا انتخاب های هدفمند و حساب شده ای داشته باشید. با انتخاب ما شما میتوانید با خیال راحت به کارهای عروسی پرداخته و یک شب به یادماندنی برای خود و میهمانانتان رقم بزنید.

شاید بپسندید:

تالار خوب
تالار خوب چه مزایایی دارد

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که عروس و دامادها باید به ان توجه داشته‌باشند، انتخاب تالار خوب برای برگزاری مراسم است. اگرچه می‌توان جشن عروسی را مجموعه‌ای از اقدامات و عناصر مختلف دانست، اما تا زمانی که شما یک محل مناسب برای برگزاری مراسم در نظر نگرفته‌باشید، هیچ‌چیز سر جایش نخواهد‌بود.  در حقیقت یک فضای مناسب […]

ادامه مطلب

عقد آریایی
عقد آریایی چگونه برگزار میشود؟

چند سالی است که خطبه عقدی موسوم به عقد آریایی در میان نسل های جوان مرسوم شده است که در آن با خواندن قطعه ای از زبان عروس و قطعه ای از زبان داماد زوج جوان را به عقد هم در می آورند. البته باید توجه داشت که این قسمت کاملا جنبه اعتقادی دارد چرا […]

ادامه مطلب

گیفت عروسی
گیفت عروسی و انواع آن را بشناسید

گیفت عروسی با مجموعه ای بی نظیر از گیفت های جذاب عروسی ، میهمانان خود را به خانه بفرستید. ما در این مقاله به چند مورد از محبوب ترین گیفت های عروسی که می توانید به راحتی تهیه کنید اشاره می کنیم. با خواندن این مقاله ، شما می توانید مجموعه ای از انتخاب ها […]

ادامه مطلب