عقد آریایی چگونه برگزار میشود؟

چند سالی است که خطبه عقدی موسوم به عقد آریایی در میان نسل های جوان مرسوم شده است که در آن با خواندن قطعه ای از زبان عروس و قطعه ای از زبان داماد زوج جوان را به عقد هم در می آورند. البته باید توجه داشت که این قسمت کاملا جنبه اعتقادی دارد چرا که عقد شرعی همان خطبه ای است که روحانی حاضر در محضر عقد بین عروس و داماد جاری میکند.

عقد آریایی چیست؟

عقد آریایی

همانگونه که اشاره شد عقد آریایی با شباهت بسیار به سبک ازدواج غربی و با یدک کشیدن نام و فرهنگ آریایی مدتی است که بین نسل جوان مرسوم شده و اکثر عروس و دامادها به دنبال محضری میگردند که مراسم عقد آریایی جاری کند.

گفته میشود کلماتی که در این عقد جاری میشود از زمان باستان در میان ایرانی ها رواج داشته  است و در گذشته های دور زوجین جوان ایرانی با این شیوه به عقد هم در می آمدند که به نظر نمیرسد این فرضیه مستند باشد و صحت داشته باشد.

در این نوع مراسم کلمات به فارسی و در حضور میهمانان ادا میشود و در برخی قطعات میهمانان نیز باید زوج جوان را در بیان کلمات همراهی کنند، اما آنچه مسلم است ازدواج شرعی به این صورت برگزار نمیشود و بسیاری از محضرها فقط در صورت درخواست عروس و داماد عقد آریایی را به صورت صوری و بعد از عقد شرعی اسلامی برگزار میکنند.

برخی طرفداران معتقدند که عقدبه این شیوه همان عقد شرعی اسلامی است که با کلمات فارسی بیان میشود اما از نظر شرعی عقد ازدواج زمانی صحت دارد که با کلمات عربی ادا شود، بنابراین عقد آریایی به تنهایی به زناشویی زوج جوان شرعیت نمی بخشد.

عقد آریایی

متن عقد آریایی

در زیر متن عقد آریایی را میخوانید

متن سوگند داماد

– داماد: به نامه نامی یزدان

من تورا برگزیدم از میان همه خوبان

میان این گواهان بر لب آرم این سخن با تو

برای زیستن با تو

وفادار تو خواهم بود در هر لحظه و هرجا

پذیرا میشوی آیا؟

تو با من این چنین هستی که من با تو؟

متن سوگند عروس

– عروس: به نام نامی یزدان

پذیرا میشم مهر تو را از جان

هم اکنون باز میگویم میان انجمن با تو

وفادار تو خواهم بود، در هر لحظه، در هرجا

برای زیستن با تو

تو هم با من چنان با مهر پیمان کن، که من با تو

عروس و داماد عقد آریایی را با هم میخوانند

تو چون هم آشیان خواهی شد با من

تمام عمر خواهم بود یک جان در دو بدن با تو

بهشت عشق سازم خانه را

سرشار از مهرو نورو عطرو یاسمن با تو

گواهان این پیوند

همایون باد این پیمان

همایون باد این پیوند

گرامی باد این سوگند

همایون باد

غیر قانونی بودن عقد آریایی

عقد آریایی

طبق آمار انجام گرفته 95 درصد زوجین در دفترخانه ها تقاضای عقد آریایی داشته اند، که از این مقدار 85 درصد عقد آریایی را در کنار عقد شرعی اسلامی درخواست کرده اند. باید در نظر داشت که طبق شریعت اسلام صیغه عقد به عربی خوانده میشود و برای اینکه جملات با صحت ادا شود یک روحانی مسلط به زبان عربی با وکالت از عروس و داماد خطبه عقد را جاری میکند. امروزه بسیاری از دفترداران ازدواج در کنار عقد شرعی معنای فارسی آن را نیز برای عروس و داماد قرائت میکنند تا غربت کلمات عربی نامانوس با حافظه شنیداری از بین برود، برخی دیگر نیز خطبه عقد را با اشعاری از حافظ و مولانا آغاز میکنند تا حال و هوای وطنی بیشتری به خطبه عقد بدهند.

همانطور که اشاره کردیم ریشه و اصالت عقد آریایی نامشخص است، اگرچه برخی به ظاهر میهن پرست سعی میکنند این شیوه از ازدواج را رسمی قلمداد کنند اما به نظر میرسد شکل و شمایل ظاهری عقد آریایی بی شباهت به عقد غربی ها نیست و بیشتر به الگوبرداری از این سبک ازدواج شباهت دارد.

اخیرا قوه قضاییه این نوع مراسم عقد را غیر قانونی اعلام کرده است و تا کنون مدیریت دفترهای ازدواج زیادی به خاطر تخلف در زمینه اجرای عقد آریایی به دادگاه احضار شده اند.

تشریفات دانیال همراه شما برای برگزاری مراسم عروسی

مجموعه تشریفات دانیال در تهران و گرمدره مفتخر است با داشتن زیباترین سفره عقدهای ایرانی، اتاق عقد مجلل و منحصر به فرد، تزئینات عالی و با کیفیت انتخاب اول زوج های تهرانی برای برگزاری مراسم عقد باشد. برای راهنمایی های بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما در خصوص برگزاری مراسم عقد و ملزومات آن تماس حاصل نمایید.

شاید بپسندید:

ساقدوش کیست
همه چیز درباره ساقدوش ها را بدانید، ساقدوش کیست ؟

این روزها حضور ساقدوش ها در مجالس عروسی بسیار مورد توجه است. اما این که تعدادی از دوستان و اقوام نزدیک عروس و داماد لباس های متحدالشکل پوشیده و در کنار زوج جوان حضور یابند چه معنایی دارد و این رسم از کجا آمده و علت حضور این جوانان در کنار عروس و داماد چیست. […]

ادامه مطلب

چه سوالاتی از مدیر تالار عروسی بپرسیم؟

یکی از مهمترین و البته ضروری ترین کارهایی که باید به هنگام مراجعه برای رزرو تالار عروسی انجام دهید، این است که برای شفافیت قرارداد و برنامه ریزی دقیق تر از مدیریت آن تالار یا باغ سوالاتی را بپرسید. در ادامه می توانید این سوالات کلیدی را ببینید و آنها را در هنگام صحبت با […]

ادامه مطلب