تم سفره عقد

سفره عقد یکی از اجزای جدایی ناپذیر در مراسم ازدواج ایرانی است. شاید این سفره معروف به قدری مهم است که نمیتوان یک مراسم عقد و یا ازدواج را بدون وجود آن در نظر گرفت. از دیرباز تم سفره عقد در مراسم ازدواج ایرانیان حضور داشته است ، شاید تفاوت های اندکی در قومیت ها و سنت های اقوام مختلف در آن وجود داشته باشد اما این مسئله حضور آن را در مراسم تحت الشعاع قرار نمیدهد.

هریک از اجزای سفره عقد نماد جداگانه ای برای خوشبختی و شادکامی زوج جوان است. و حضور هر یک از ارکان آن معنا و مفهوم خاصی دارد. در حالت کلی سفره عقد شامل پارچه ای است که در جلوی عروس و داماد جوان قرار میگیرد و در آن آینه و شمعدان، قرآن ، نان و پنیر و سبزی ، شاخه نبات ، عسل ، سکه ، گردو و بادام و فندوق ، گل ، اسپند، حلقه ها و کله قند وجود دارد. ممکن است این اجزا در شهرهای مختلف و یا اقوام مختلف ایرانی تغییراتی داشته باشد.

تم سفره عقد

گاهی همین سفره به سادگی تمام با حضور ناچیز چند نماد گسترده میشود و گاهی نیز سفره با عظمت و شکوه تمام در ظروف بلورین و نقره فام با جلال و جبروت فوق العاده شاهد شروع زندگی یک زوج جوان است.

تم سفره عقد چیست

باید گفت اولین چیزی که سفره عقد را مشخص میکند پارچه ای است که تحت عنوان سفره زیر وسایل پهن میشود که غالبا از جنس ساتن ، تور و یا حریر است. میتوان با رنگی در نظر گرفتن این پارچه تم خاص سفره عقد را مشخص کرد. مثلا رنگ ارغوانی ، صورتی، طلایی ، نقره ای و یا هر رنگ دیگری که در پارچه سفره عقد به کار برده شود میتواند نشان دهنده رنگ اصلی سفره عقد و ست شدن باقی وسایل با آن باشد.

تم سفره عقد

در چیدن سفره عقد خلاق باشید

استفاده از شمع ، گل آرایی متناسب با رنگ سفره عقد و همچنین تزئیناتی از با رنگ های ملایم و البته دارای همخوانی با رنگ اصلی سفره عقد از جمله مواردی است که در تم سفره عقد باید رعایت شود. برای مثال تم سفره عقد سفید طلایی میتواند با شمع های طلایی رویایی تر شده و استفاده از گل های سفید و کرم رنگ در هاله ای از تورهای طلایی و سفید سفره عقد را رومانتیک تر کند.

تزئین کردن نان و پنیر و سبزی سفره عقد با توجه به تم سفره عقد میتوانند جلوه زیبایی به آن ببخشد. برای مثال میتوانید نان و پنیر تزئین شده را در ظرفی که همخوانی با سفره عقد داشته باشد قرار داد. سبزی آرایی و یا رول کردن نان و پنیر و سبزی ها به شکل گل میتواند گزینه مناسبی باشد.

تزئین کردن جام های عسل نیز خلاقیت زیبایی است. با توجه به تم سفره عقد میتوانید جام های عسل را با روبان ، تور ، گوی های بلورین و مروارید تزئین کنید.

تم سفره عقد

از حلقه ها در سفره عقد استفاده کنید

قرار دادن حلقه های ازدواج در جا حلقه ای هایی ابتکاری و خلاقانه قدم بعدی در داشتن یک تم سفره عقد بی نظیر است. برای مثال استفاده از گل های طبیعی هم رنگ سفره عقد و یا جا حلقه ای های دست ساز و ابتکاری میتواند گزینه خوبی باشد.

تزئین کردن قندها هم از جمله مواردی است که میتواند به تم سفره عقد کمک کند. قندهایی که قرار است بر سر زوج جوان ساییده شوند را در تورهای رنگی بپیچید ( رنگ تورها باید با سفره عقد همخوانی داشته باشد ) آنها را میتوان با گل های طبیعی موجود در سفره عقد و یا روبان های رنگی متناسب تزئین کرد.

از جمله تم هایی که این روزها ترند و مورد پسند جوانان است استفاده از آینه به جای سفره و ظروف بلورین مزین به قطعات بلورین و مروارید به جای ظروف نقره ای است. این مسئله شکوه خاصی به تم سفره عقد میدهد و از طرفی جلوه بصری زیبایی ایجاد میکند. از آنجایی که آینه رنگ خنثی دارد تزئینات جانبی نیز میتواند با تم رنگی شاد همراه شود و انتخاب رنگ برای ست کردن تم اجزای سفره عقد راحت تر است.

گاهی نیز تالارها و یا دفترهای ازدواج خود سفره های آماده دارند که میتوان به جای هزینه برای تهیه یک سفره عقد با تم خاص از آنها بهره برد. مطمئن باشید با حضور در تالار دانیال و بهره‌گیری از تجربیات و نظرات کارشناسان این مجموعه، شبی شکوهمند را برای مراسم ازدواجتان رقم خواهیدزد.

 

 

شاید بپسندید:

بهترین تالار شمال تهران
بهترین تالار شمال تهران

یکی از مهمترین دغدغه های زوج های جوان در آستانه ازدواج، انتخاب تالار عروسی است، در میان هجوم تبلیغات گوناگون انتخاب بهترین تالار شمال تهران همه چیز تمام کار سختی به نظر می رسد. این انتخاب برای عروس و دامادهای تهرانی بسیار مشکل تر خواهد بود، انتخاب از میان انبوهی تالار و باغ تالار مختلف […]

ادامه مطلب

مزایای لباس عروس خوب

پوشیدن لباس عروسی را می توان به عنوان یک آرزوی مشترک برای تمامی دختربچه ها نام برد. تقریبا تمامی خانم ها علاقه دارند تا در شب به یادماندنی ازدواجشان، زیباتر از همیشه بدرخشند و برای این درخشش به لباسی نیاز دارند که برازنده و شکوهمند باشد. به همین دلیل می توان انتخاب یک  لباس عروس […]

ادامه مطلب

cover
خلاقیت در مراسم عروسی

امروزه داشتن خلاقیت در کاری که انجام می‌دهید یک امتیاز ویژه به حساب می‌آید و مورد استقبال مخاطبین شما قرار خواهد گرفت حتی در کسب و کاری که انجام می‌دهید بسیاری از عروس و دامادها به دنبال این هستند که مراسمی که برگزار می‌کنند خاص باشد و یکی از فاکتورهایی که باعث می‌شود خاص بودن […]

ادامه مطلب

انواع فیلم عروسی
انواع فیلم عروسی

فیلم عروسی مهمترین بخش  یک مراسم عروسی است. این فیلم تا سالیان سال میتواند آن شب به یاد ماندنی را با کیفیت خاص در ذهن شما تداعی کرده و خاطره بهترین اتفاق زندگی تان را برای همیشه ثبت کند. به همین دلیل: انتخاب یک گروه عکاس و فیلمبردار برای عروسی سخت ترین و مهمترین انتخاب […]

ادامه مطلب