فرق بین انگشتر نشان و حلقه ازدواج

یکی از مراسم هیجان انگیز در زندگی هر شخص مراسم نامزدی و خرید انگشتر نشان است. انگشتر نشان در واقع اولین چیزی است که خانواده داماد برای عروس خانم تهیه میکنند. در این مقاله به بررسی همه چیز در مورد انگشتر نشان می پردازیم، اگر به دنبال آشنایی با سبک و سیاق مراسم نامزدی و چگونگی انتخاب و دانستن فرق بین انگشتر نشان و حلقه ازدواج هستید با ما همراه باشید.

حلقه نشان چه زمانی به عروس داده می شود

عرف جامعه ایران به این شکل است که ابتدا مراسم خواستگاری صورت میگیرد. وقتی از خانواده عروس جواب مثبت گرفته می شود معمولا مدت کوتاهی به شناخت طرفین از یکدیگر سپری می شود. بعد از این مدت اگر همه چیز خوب پیشرفته باشد و عروس و داماد آینده همه جوره مورد پسند هم قرار گرفته باشند قرار نامزدی گذاشته می شود. در این روز یک هدیه یا پیشکش از طرف خانواده داماد به عروس هدیه میشود که نشان دهنده پیوند دو خانواده است. اصولا این پیشکش یک حلقه طلا خواهد بود و به همین دلیل هم به آن نشان میگویند. در قدیم رسم بر این بود که در صورت گرفتن جواب مثبت از طرف خانواده عروس یکی از خانم های نزدیک به داماد برای مثال مادر ، خواهر یا خاله یکی از انگشترهای خود را به دست عروس می انداخت تا معلوم باشد که این دختر نامزد دارد. اما امروزه این امر کمتر اتفاق می افتد و اصولا برای عروس خانم های جوان یک حلقه نامزدی هدیه برده می شود.

انگشتر نشان و حلقه ازدواج

فرق بین انگشتر نشان و حلقه ازدواج

بسیاری از افراد تفاوت بین حلقه ازدواج و انگشتر نشان را نمی دانند. باید در نظر داشته باشید که همانگونه که اشاره کردیم انگشتر نشان اولین کادو از طرف داماد به عروس است  و در واقع همانطور که از اسمش پیداست نشان از این دارد که این زوج جوان به یکدیگر تعلق خواهند داشت. انگشتر نشان معمولا یک رکاب ساده و ظریف و یک تک نگین دارد. البته این امر سلیقه ای است و بسیاری از افراد انگشترهای درشت و پر نگین می پسندند. اما در رسومات غربی انگشتر نشان که در روز نامزدی به عروس هدیه میشود یک رکاب باریک و یک نگین الماس دارد.

حلقه ازدواج ، در حقیقت حلقه ای است که در مراسم عقد عروس و داماد به دست هم می اندازند. بسیاری از زوج ها از حلقه های ست استفاده میکنند و بعضی دیگر هم انگشترهای متفاوت دوست دارند. شاید اساسی ترین فرق حلقه نشان و حلقه ازدواج در این است که انگشتر نشان فقط به عروس خانم تعلق دارد اما حلقه ازدواج یک جفت است که یکی برای عروس و دیگری برای داماد خریداری میشود.

انگشتر نشان و حلقه ازدواج

ویژگی های خاص انگشتر نشان

امروزه بسیاری از خانواده ها برای این که به سلیقه عروس خانم احترام بگذارند در روز تهیه انگشتر نشان عروس را همراه خود به بازار می برند. اما در هر صورت اگر عروس خانم همراه شما نیست باید بدانید این اولین کادوی خانواده به عروس آینده است و نشان از سلیقه و دست و دلبازی شما دارد. بنابراین در خرید انگشتر نشان بسیار دقت و سلیقه به خرج دهید. همانگونه که اشاره کردیم اصولا انگشترهای نشان ظریف هستند اما بهتر است در بودجه ای که برای این کار کنار میگذارید دقت کافی داشته باشید تا خدای نکرده متهم به خساست نشوید. شاید مهمترین ویژگی هایی که بتوان برای انگشتر نشان در نظر گرفت این است که نگین دار باشد، خیلی ساده نباشد، سنگین و برازنده باشد و مهمتر از همه چشم نواز باشد.

اگر نمیخواهید از نگین جواهر استفاده کنید حتما از فروشنده بخواهید که نگین های با کیفیت به شما معرفی کند. سلیقه دختر خانم های جوان را در نظر داشته باشید و یک انتخاب آگاهانه و مطابق با مد روز داشته باشید.

طلای سفید یا زرد

به یاد داشته باشید که این انگشتر هم مانند حلقه ازدواج همیشه قرار است همراه عروس خانم باشد. بنابراین مهم است که مطابق با سلایق او تهیه شده باشد. اگر به هر دلیلی نمیتوانید در روز خرید او را همراه ببرید بهتر است در روز خواستگاری از او سوال کنید که چه سبک طلاهایی را می پسندد. انتخاب این که انگشتر نشان زرد یا سفید باشد شاید خیلی مهم به نظر نرسد اما برای کسی که قرار است این انگشتر را به دست کند امر مهمی به حساب می آید. اگر از قبل انگشتری را تهیه کرده اید نگران نباشید. میتوانید در صورت لزوم آن را مجدد به رنگ دلخواه آبکاری کنید.

مدل حلقه نشان

انگشترهای نشان معمولا ظریف و ساده هستند، اصولا دارای یک تک نگین هستند، این تک نگین می تواند از سنگ های قیمتی نظیر یاقوت و الماس بوده و یا یک سنگ اتمی باشد. این که مدل انگشتر نشان به چه شکل باشد یک امر کاملا سلیقه ای است . بعضی از افراد انگشتر های پر نگین و درشت را می پسندند و برخی نیز انگشترهای ساده .

میتوانید قبل از مراسم در این خصوص نظر عروس خانم را جویا شوید. و یا از او بخواهید مدل های دلخواهش را به شما نشان دهد. این مسئله هم پیشنهاد خوبی است که با اجازه از والدین یک روز را به دیدن مدل های متفاوت بروید.

در هر صورت این شما هستید که متناسب با بودجه و سلیقه خود انگشتری را که نشان عشق و علاقه شما به ازدواج است برای دختر مورد علاقه تان خریداری کنید.

انگشتر نشان یا طلاهای دیگر

شاید چون از قدیم رسم بر انداختن انگشتر نشان به انگشت عروس جوان بوده است امروزه هم در روز نامزدی همه به دنبال تهیه یک انگشتر هستند، اما این امر اصلا لزومی ندارد. شما میتوانید مطابق با سلیقه عروس و بودجه ای که در نظر دارید از نیم ست های طلا ، گردنبند طلا ، گوشواره و یا هر قطعه قیمتی دیگری هم به عنوان نشان استفاده کنید اما حواستان به این مورد باشد که فرق بین انگشتر نشان و حلقه ازدواج را حفط کنید

انگشتر نشان و حلقه ازدواج

برای مثال انتخاب گردنبندی با اسم عروس و داماد گزینه خوبی می تواند باشد. یا یک نیم ست طلای ظریف برای کسانی که علاقه ای به انداختن انگشترهای زیاد ندارند.

تالار دانیال دولت بعنوان بهترین تالار تشریفاتی شمال تهران مفتخر است در ارائه منحصر به فردترین امکانات و خدمات در برگزاری مراسم نامزدی ، عقد، حنابندان و عروسی میزبان عروس و دامادهای جوان تهرانی باشد. اگر به دنبال لوکس ترین و به روز ترین امکانات در برپایی مراسم خود هستید حتما با کارشناسان با تجربه گروه دانیال در تماس باشید.